ETİKET EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİ

Yıllık kontrolü yapılan  asansörlerin teknik yeterliliğine göre güvenlik seviyelerini belirleyen , uzman kontrol mühendisleri tarafından kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli zemin üzerine, gerekli açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir bilgi etiketi iliştirilir. 

ETİKET UYGULAMASI BAKANLIKÇA ZORUNLU KILINMIŞTIR.

Asansör güvenlik seviyesini belirleyen bu etiketler asansörlerinizin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için kabin içerisindeki kullanıcıların rahatlıkla görebileceği bir şekilde kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanında bulunmaktadır.

Eğer asansörünüzde bu etiketlerden bulunmuyor ise en kısa zamanda apartman yöneticiniz veya apartman yönetim firmanız ile iletişime geçip asansörlerinize periyodik kontrol/muayene yapılmasını talep etmelisiniz.

BİNALARDA ASANSÖRLERİN AYLIK BAKIM VE YILLIK KONTROLLERİNİN YAPTIRILMASI BİNA YÖNETİCİSİNİN SORUMLULUĞUNDADIR

Asansörlerinizin periyodik kontrol/muayenesi ve etiket sistemi, direkt olarak sizin can ve mal güvenliğinizi korumak amaçlı yapılan uygulamalardır ,bu uygulamanın devamlılığı ve asansör kullanıcılarının tamamının bilgilendirilebilmesi için etiketlerin zarar görmemesi gerekmektedir.

EĞER ASANSÖRÜNÜZDE ETİKET YOKSA EN KISA SÜREDE YETKİLİ ASANSÖR FİRMALARINA BAŞVURMALISINIZ

TOKER ASANSÖR UZMAN KADROSU İLE SİZLERE ETİKET UYGULAMALARINDA EN HIZLI VE EN UYGUN ÇÖZÜMÜ SUNACAKTIR

BİZLERE 0216 3905429 NUMARALI TELEFONDAN ULAŞABİLİRSİNİZ , BİZLERDEN FİYAT ALMADAN KARAR VERMEYİNİZ

Yukarıda bahsedildiği gibi bakanlıkça zorunlu kılınan ve yetkili firmalarca asansörlerin uygun hale getirilmesi ve yine yetkili denetim firmaları tarafından denetime tabi tutulan asansörlerde güvenlik seviyelerini belirleyen etiketlerin anlamları aşağıdaki gibidir.

YEŞİL ETİKET: Periyodik kontrolü yapılan asansör kullanım açısından herhangi bir risk taşımamaktadır. Asansör güvenli olup, can ve mal güvenliği açısından bir problem yoktur. 

MAVİ ETİKET: Asansörlerinize uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için hafif kusurlu seviyede risk oluşturan asansörlere iliştirilen etikettir.

Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan hafif kusurlu asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren 12 ay sonra yapılır.

SARI ETİKET:Asansörlerinize uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için kusurlu seviyede risk oluşturan asansörlere iliştirilen etikettir.

Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan kusurlu asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren 4 ay sonra yapılır.

KIRMIZI ETİKET: Asansörlerinize uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk taşıyan ve en kısa sürede giderilmesi gereken uygunsuzlukların tespit edildiği güvensiz asansörlere iliştirilen etikettir.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansörün 2 aylık süre içinde tespit edilen uygunsuzlukları giderilmez ise kullanım dışı bırakılması amacıyla bağlı bulunduğunuz belediyeye bildirilir ve asansörünüz mühürlenerek kullanıma kapatılır.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan güvensiz asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren 2 ay sonra yapılır. Asansör işletme ve bakım yönetmeliğinin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/04/20190406-1.htm

Logo Tasarımı

Güven Üretiyoruz.