Hidrolik Asansörler

Seyir mesafesinin çok olmadığı orta yükseklikte binalarda hidrolik çözümlerimiz ile hem konforlu bir seyir yaşayabilir hem de işletme maliyeti açısından oldukça önemli bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Kapı tiplerimiz ihtiyaca özel olarak, istenilen temiz açıklığı ve yüksekliği sağlayacak şekilde, yarı otomatik çift kanatlı veya tam otomatik olarak kullanılmaktadır. Bu tip asansörlerimiz 240 kg. dan 20.000 kg. a kadar ve 1m./sn hıza kadar çeşitlendirilebilir. Makine dairesi uygun olmayan durumlarda en iyi çözümlerden birisidir. Orta düzeyde yolcu akışı için idealdir. Asansörün seyri oldukça sessiz ve konforludur. Asansör hidrolik üniteden elektrik akımının yardımı ile pistona geçen yağın pistonları hareketlendirmesi ile çalışır. Asansörlerin boyutlarına ve tank yağ kapasitelerine göre çeşitli alternatiflerde piston tipleri mevcuttur. Hidrolik asansörler 2/1 tahrikle halatlar yardımı ile endirekt çalıştırıldığı gibi 1/1 tahrikle direkt olarak da çalıştırılabilir. Hidrolik insan veya yük asansörlerinde, asansörün elektrik kesilmesi halinde kat arasında kalma gibi bir problemi yoktur. Kendi kendini en yakın katına getirecek bir kata getirici sistem ile donatılmıştır. Hidrolik asansör uygulamalarının diğer mekanik asansör modeller ile kıyaslandığında avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

AVANTAJLAR

 1. Bina statiğine yük getirilmesinin istenmediği durumlarda.
 2. Çatı tasarımında serbestlik ve teras katına ulaşma imkânı
 3. Makine dairesi yerinin serbest seçimi. (Alt, ara veya üst katta asansör kuyusuna en fazla 5 Metre mesafede)
 4. Yüksek taşıma kapasitesi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilme,(240 Kg./20 ton)
 5. Aşağı inişte masrafsız çalışma,
 6. Sessiz çalışma
 7. Hassas kat ayarı ve kabini kat hizasına her iki yönde otomatik seviyeleme,
 8. Olası arızalarda asansör otomatik olarak kata ulaşması,Tahrik motoru sadece asansör yukarı giderken çalışır, aşağı yönde ise sistem kendi ağırlığı ile hareket eder. Bu avantaj herhangi bir olası arızada ( Enerji kesilmesi, sigorta atması gibi) ilave enerji kaynakları olmadan kabinin aşağı yönde bir alt kata hareketini sağlar.
 9. Darbesiz kalkış ve duruş; Kademesiz hız ayarı,
 10. Panoramik asansör uygulamalarında az donanımla daha fazla estetik görünüm.
 11. İniş hızı, çıkış hızına bağımlı olmadan yükseltilebilir. Bu avantaj, motor gücünü yükseltmeden, bina trafiğinin arttırılmasında kullanılabilir.
 12. Kabine dört taraftan giriş sağlanabilir.(Direk alttan pistonlu hidroliklerde)
 13. Büyük kabin alanları sağlar.

DEZAVANTAJLARI

 1. Zaman içinde olabilecek yağ kaçakları çevredeki su kaynaklarını kirletebilir.
 2. Seyir mesafeleri sınırlıdır.(Maksimum 30 metre)
 3. Yağın ısı seviyesini sabit değerlerde tutabilmek için sıcak bölgelerde klima soğuk bölgelerde ise ısıtıcı gerekebilir.
 4. Kullanılan yağın özellikleri sıcaklık ile değiştiğinden performans değişiklikleri olabilir. (Otomatik seviyeleme ile bu problem rahatlıkla giderilmektedir)
 5. Yüksek süratli asansör uygulamaları için uygun değildir.

 

Logo Tasarımı

Güven Üretiyoruz.